| Cat. No. | Description | Specification | Capacity | Unit | Price | Quantity |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LRE1389059-01 | Chest Type | Temperature Range: -30°C to -60°C | 360 L | Each | Inquiry |
|
| -60°C Deep Freezer | |
| Model | |
| Cabinet Type | Chest |
| Capacity(L) | 360 |
| Internal Size(W*D*H)mm | 1308*465*651 |
| External Size(W*D*H)mm | 1534*775*929 |
| Package Size(W*D*H)mm | 1635*812*975 |
| NW/GW(Kgs) | 103/111 |
| Performance | |
| Temperature Range | -30~-60°C |
| Ambient Temperature | 16-32°C |
| Cooling Performance | -60°C |
| Climate Class | N |
| Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Refrigeration | |
| Compressor | 1pc |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | Mixture gas |
| Insulation Thickness(mm) | 110 |
| Construction | |
| External Material | Cold rolled steel sheet |
| Inner Material | Stainless steel |
| Coated Hanging Basket | 1 |
| Door Lock with Key | Yes |
| Foaming Lid | Optional |
| Access Port | 1pc. Ø 25 mm |
| Casters | 6(2 caster with brake) |
| Backup Battery | Yes |
| Alarm | |
| Temperature | High/Low temperature |
| Electrical | Power failure,Low battery |
| System | Sennor failure |
Price: $1,070
Price: $1,660
Note: If you don't receive our verification email, do the following:
Seamless access to cutting-edge products and services with our professional support.