| Cat. No. | Description | Specification | Package | Capacity | Unit | Price | Quantity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LRE1389061-01 | Upright Type | Temperature Range: -20°C to -40°C | Carton Package: 760*740*1910 mm/29.9*29.1*75.2 inch | 270 litres/9.5 cu.ft. | Each | $1,070 |
|
| -40°C Ultra-low Temperature Freezer | |
| Model | |
| Cabinet Type | Upright |
| Capacity(L) | 270 |
| Internal Size(W*D*H)mm | 500*460*1235 |
| External Size(W*D*H)mm | 700*640*1792 |
| Package Size(W*D*H)mm | 757*717*1865 |
| NW/GW(Kgs) | 90/102 |
| Performance | |
| Temperature Range | -20~-40°C |
| Ambient Temperature | 16-32°C |
| Cooling Performance | -40°C |
| Climate Class | N |
| Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Refrigeration | |
| Compressor | 1pc |
| Cooling Method | Direct Cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Insulation Thickness(mm) | 100 |
| Construction | |
| External Material | PCM |
| Inner Material | Aluminum plate with spraying |
| Drawers | 7(ABS) |
| Door Lock with Key | Yes |
| Access Port | 1pc. Ø 25 mm |
| Casters | 2+(2 leveling feet) |
| Data Logging/Interval/Recording Time | USB/Record every 10 minutes/2 years |
| Backup Battery | Yes |
| Alarm | |
| Temperature | High/Low temperature, High ambient temperature |
| System | Power failure,Low battery |
| Construction | Sensor failure,Door ajar,Built-in USB datalogger failure,Communication failure |
| Accessories | |
| Standard | RS485,Remote alarm contact |
Price: $1,660
Price: $2,950
Price: $3,840
Note: If you don't receive our verification email, do the following:
Seamless access to cutting-edge products and services with our professional support.