| Cat. No. | Description | Specification | Package | Capacity | Unit | Price | Quantity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LRE1389065-01 | Upright Type | Temperature Range: -20°C to -40°C | Wooden Package: 1473*1155*2176 mm/58.0*45.5*85.7 inch | 1008 litres/35.6 cu.ft. | Each | $4,610 |
|
| -40°C Ultra-low Temperature Freezer | |
| Model | |
| Cabinet Type | Upright |
| Capacity(L) | 1008 |
| Internal Size(W*D*H)mm | 1022*696*1378 |
| External Size(W*D*H)mm |
1360*1006*1980 |
| Package Size(W*D*H)mm | 1473*1155*2176 |
| NW/GW(Kgs) | 320/440 |
| Performance | |
| Temperature Range | -20~-40°C |
| Ambient Temperature | 16-32°C |
| Cooling Performance | -40°C |
| Climate Class | N |
| Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Refrigeration | |
| Compressor | 2pcs |
| Cooling Method | Direct Cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Insulation Thickness(mm) | 130 |
| Construction | |
| External Material | Cold rolled steel sheet |
| Inner Material | Stainless steel / Galvanized steel sheet (optional) |
| Shelves | 3(stainless steel) |
| Door Lock with Key | Yes |
| Access Port | 2pc. Ø 25 mm |
| Casters | 4(2 leveling feet) |
| Data Logging/Interval/Recording Time | USB/Record every 10 minute / 2 years |
| Backup Battery | Yes |
| Alarm | |
| Temperature | High/Low temperature,High ambient temperature |
| Electrical | Power failure, Low battery |
| System | Sensor failure, Condenser overheating alarm, Door ajar, Communication error, Built-in USB datalogger failure |
| Accessories | |
| Standard | RS485, Remote alarm contact |
| Optional | Chart recorder |
Price: $1,660
Price: $2,950
Price: $3,840
Note: If you don't receive our verification email, do the following:
Seamless access to cutting-edge products and services with our professional support.